رونق فروش «مرگ فروشنده» با اکران فیلم فرهادی

فیلم فروشنده، تازه‌ترین فیلم اصغر فرهادی، نیم‌نگاهی هم به نمایش‌نامه‌ی معروف آرتور میلر، با نام مرگ فروشنده، دارد. فروشنده روایتگر زندگی زن و شوهری است…

فیلم فروشنده، تازه‌ترین فیلم اصغر فرهادی، نیم‌نگاهی هم به نمایش‌نامه‌ی معروف آرتور میلر، با نام مرگ فروشنده، دارد. فروشنده روایتگر زندگی زن و شوهری است که مشغول اجرای این نمایش‌نامه هستند. هنوز چند روزی از اکران فیلم فرهادی نگذشته که این نمایش‌نامه در بازار کتاب به فهرست پرفروش‌ها رسیده است. مرگ فروشنده مهم‌ترین اثر آرتور میلر محسوب می‌شود که چند سال پیش عطاالله نوریان آن را به فارسی ترجمه کرد. این کتاب را نشر قطره منتشر کرده است و تا امروز به چاپ پانزدهم رسیده است و با وجود این، حالا با اکران فیلم فرهادی، توجه کسانی را جلب کرده است که کم‌تر به خواندن نمایش‌نامه عادت داشته‌اند.

آرتور میلر اگرچه مرگ فروشنده را در بهار 1948 ظرف شش هفته نوشت، ده سال ذهنش به آن مشغول بود. این نمایش‌نامه در 1949 منتشر شد و جایزه تونی و پُلیتزر را برای میلر به ارمغان آورد. مرگ فروشنده بارها در ایران و جهان به روی صحنه رفته است و فیلم‌هایی نیز بر اساس آن ساخته شده است.