«شاهد عهد شباب» شعرهایی از محمدعلی موحد

اولین مجموعه شعر محمدعلی موحد، با نام شاهد عهد شباب در مهرماه منتشر می‌شود. موحد این اشعار را در خلال سال‌های 1329 تا 1339 سروده…

اولین مجموعه شعر محمدعلی موحد، با نام شاهد عهد شباب در مهرماه منتشر می‌شود. موحد این اشعار را در خلال سال‌های 1329 تا 1339 سروده است. او در آن سال‌ها به عنوان وکیل و نماینده‌ی شرکت نفت ایران در مناطق جنوب فعالیت می‌کرده و در کانون وقایع سیاسی و اقتصادی ایران حضور داشته و برخی وقایع تاریخ‌ساز را به چشم خود دیده است. شعرهای شاهد عهد شباب را هم به تناسب حس و حال و موقعیت آن سال‌ها سروده است.

این دفتر شعر دو بخش را در بر می‌گیرد: شطیات و شطحیات. در هر کدام از این بخش‌ها ۲۶ قطعه شعر قرار گرفته است. اشعار این مجموعه پیش‌تر در نشریات منتشر شده بودند و امروز نشر کارنامه آن‌ها را در قالب کتاب منتشر می‌کند.

موحد، که خرداد امسال پا به 94 سالگی گذاشت، در مقام مورخ و حقوقدان و عرفان‌پژوه دانشمندی بسیار معتبر به‌شمار می‌آید. گستره‌ی فعالیت‌های او آن‌چنان گسترده است که کمتر کسی از شنیدن خبر انتشار اشعارش یکه می‌خورد. موحد بیش از همه برای پژوهش‌های سترگش در تاریخ معاصر و ادبیات (به‌خصوص در زندگی و آثار مولانا) شناخته می‌شود. یکی از اشعار این دفتر را، با عنوان آزادی، بخوانید:

قسم به شوکت و جاه و جلال آزادی
که روشن است جهان از جمال آزادی

به خاک پاک شهیدان که آب می‌نخورد
مگر ز خون جوانان نهال آزادی

وگرنه شعله زند بر چگر در این وادی
نصیب مرد نگردد زلال آزادی

وگر حذر کنند از رنگ لعل خون ملت
کجا رسد به حریم جمال آزادی

سخن نمی‌رود اندر فراخنای جهان
مگر به هیچ زبان جز مقال آزادی

به ارغنون زمان بین که می‌کند تکرار
صفیر طایر فرخنده فال آزادی

بیا که در همه تاریخ ماجرایی نیست
جز این جدال مقدس، جدال آزادی

حیات چیست؟ جدال است و گیر و دار نبرد
مآل این همه غوغا؟ وصال آزادی

مآل فرخ و فیروز آرمان بشر
مآل حق و فضیلت، مآل آزادی

 

منبع: خبرگزاری مهر