پیشنهادهای کاغذ در ۹۵

این فهرست خلاصه‌ای از مطالب معرفی کتاب «کاغذ» در تلگرام است. شاید در آستانه‌ی نوروز 1396 در انتخاب کتاب برای هدیه یا مطالعه در تعطیلات کمکتان کند.

کانال تلگرام «کاغذ» کمی بعد از نوروز ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد و وبسایت آن هم از اوایل پاییز در دسترس قرار گرفت. هدف اولیه‌ی کانال و وبسایت کاغذ همواره معرفی کتاب بوده است و حالا پس از حدود یک سال خلاصه‌ای از مطالب معرفی کتاب کانال را در این‌جا قرار می‌دهیم تا شاید در آستانه‌ی نوروز ۱۳۹۶ در انتخاب کتاب برای هدیه یا مطالعه در تعطیلات کمکتان کند. این فهرست هیچ دسته‌بندی خاصی ندارد.

 

این کتاب متن پیاده‌شده‌ی گفت‌وگوی تصویری رومن گاری، چند ماه پیش از درگذشتش، است. کتاب در چهار فصل تنظیم شده. گاری در هر فصل مقطعی از زندگی پرماجرایش را روایت می‌کند: دوران کودکی پررنج، جوانی و بلندپروازی‌هایش، حضور مؤثر در جنگ و همراهی با ژنرال دوگل، شهرت به‌دست‌آمده از نویسندگی، درگذشت مادرش که بیش از هر کسی دوستش داشت، کار سخنگویی فرانسه در سازمان ملل، فعالیت در هالیوود، ازدواج با جین سیبرگ (هنرپیشه فیلم از نفس افتاده و…)

 

 • گتسبی بزرگ، اسکات فیتزجرالد، رضا رضایی، نشر ماهی، ۱۹۰۰۰ تومان

گتسبی بزرگ در نظر اول داستانی عاشقانه است. جی گتسبی، پسری فقیر از غرب میانه، عاشق دیزی فی، زنی از کنتاکی است که او را در بحبوحه‌ی جنگ جهانی اول، در قامت افسری جوان، دیده بوده است. اما این رمان، که بسیاری آن را  در زمره‌ی بزرگ‌ترین آثار ادبی قرن بیستم می‌شمارند، به توصیف دورانی می‌پردازد که فیتز جرالد خود آن را «عصر جز» می‌نامید؛ دورانی در سال‌های پس از جنگ جهانی اول که زندگی پر زرق و برق و انحطاط اخلاقی و سرمایه‌داری افسارگسیخته و قاچاق مشروبات الکلی از جمله ویژگی‌های آن به‌شمار می‌رود.

 

 • تتبعات (گزیده)، مونتنی، احمد سمیعی، نشر سخن، ۳۳۰۰ تومان

تتبعات گزیده‌ای از آثار مونتنی، یکی از برجسته‌ترین فیلسوفان تاریخ، است. آثار مونتنی اگرچه از عمیق‌ترین آثار فلسفی محسوب می‌شود، زبانی ساده دارد و مسائلی که در آن‌ها طرح می‌شود به دور از انتزاع و مربوط به زندگی همه‌ی انسان‌هاست. چند سال پیش احمد سمیعی گزیده‌ای از تتبعات را ترجمه کرد. تتبعات نوشته‌های مونتنی، فیلسوف قرن شانزدهم میلادی، است.

 

 • بخارای من ایل من، محمد بهمن‌بیگی، نشر نوید شیراز، ۱۷۰۰۰ تومان

بخارای من ایل من مشهورترین اثر محمد بهمن‌بیگی است. بهمن‌بیگی از بزرگمردان فرهنگ ایران است و به عنوان بنیان‌گذار آموزش و تحصیل کودکان ایلات و عشایر شناخته می‌شود. بهمن‌بیگی نثری بسیار خواندنی و پاکیزه دارد و در بخارای من ایل من از این نثر بهره می‌برد و روایت‌هایی از مردم و آداب و رسوم عشایر به دست می‌دهد. بخارای من ایل من کمتر در کتابفروشی‌ها به دست می‌آید، بهتر است برای تهیه‌ی آن به کتابفروشی طهوری، مقابل دانشگاه، سر بزنید یا تماس بگیرید.

 

 • چهره‌هایی از پدرم، ثمین باغچه‌بان، نشر قطره، ۱۲۰۰۰ تومان

این کتاب خاطرات و به‌یادمانده‌های ثمین باغچه‌بان از پدرش، جبار باغچه‌بان، است. جبار باغچه‌بان مبدع آموزش به ناشنوایان است و اولین مدرسه برای کودکان ناشنوا را نیز تأسیس کرد. کتاب بریده‌هایی است گاه تلخ و گاه شیرین که مخاطب را با مرد بلندنظر و سخت‌کوشی آشنا می‌کند.

 

 • ادبیات در مخاطره، تزوتان تودوروف، محمدمهدی شجاعی، نشرماهی، ۷۰۰۰ تومان

تزوتان تودوروف که فیلسوف و نظریه‌پرداز و منتقد ادبی بزرگی بود، تازگی درگذشت. او در این کتاب به چند بحث مهم پرداخته تا نشان دهد که چطور لذت ناب ادبیات و معنایی که این هنر به زندگی آدمیان می‌دهد از خاطر رفته و جای آن را تفسیرهای فرمالیستی گرفته است. او به شیوه‌ی تدریس ادبیات در نهادهای آموزشی پرداخته و رویکرد آن‌ها را نقد کرده است. همچنین بخشی از کتاب به کارکرد ادبیات اختصاص دارد و درباره‌ی سهم ادبیات از فهم جهان سخن به‌میان می‌آید.

 

 • دین یهود، دان کوهن شربوک، حسن افشار، نشر مرکز، ۱۰۹۰۰ تومان

دین یهود، اثر دان کوهن شربوک، از مجموعه «ادیان جهان» نشر مرکز است. نویسنده‌ی این کتاب بحث خود را  پیش از هر چیز با شرح نوع زندگی یک خانواده‌ی یهودیِ معتقد آغاز می‌کند و سپس به تاریخ و آداب و رسوم این دین می‌پردازد. اما چیزی که بیش از همه در این کتاب جلب نظر می‌کند، بخشی است که به وضع یهودیت در دنیای امروز و پدیده‌ی صهیونیسم می‌پردازد. شربوک خوشبختانه نگاهی بی‌طرفانه به این موضوع دارد و با طرح مسائلی اساسی در این کتاب درباره‌ی آینده‌ی یهودیت صحبت می‌کند.

 

 • مرگی بسیار آرام، سیمون دوبووار، سیروس ذکاء، نشر ماهی، ۷۵۰۰ تومان

این کتاب داستان تلخ و دردناکی دارد، اما بسیار عمیق و اثرگذار است. مرگی بسیار آرام کتاب کوچکی است که در آن سیمون دوبووار ایام سخت ابتلای مادرش به سرطان را شرح  داده است و از این نظر نوعی خودزندگی‌نامه محسوب می‌شود که به‌صورت داستانی تلخ و دردناک نوشته شده است. دوبووار جهان فکری متفاوتی با مادرش داشت. او در جای‌جای این کتاب، بی‌آن‌که اصول خود را فراموش کند، در تلاش است که اختلاف فکری با مادرش را به کناری بگذارد و وظایف فرزندی را به‌خوبی به‌جا آورد.

 

 • دون ژوان در جهنم، جرج برنارد شاو، ابرهیم گلستان، نشر بازتاب‌نگار، ۶۰۰۰ تومان

این کتاب بخشی از شاهکار جاودان جرج برنارد شاو، دون ژوان، است. نمایش‌نامه را ابراهیم گلستان ترجمه کرده و سال‌ها پیش از انقلاب هم آن را به روی صحنه برده بود. گفت‌وگوهایی که میان دون ژوان و شیطان در این بخش از نمایش‌نامه درمی‌گیرد به‌غایت تأمل‌برانگیز است و مایه‌ای از طنز گزنده هم در آن وجود دارد.

 

 • چیمریکا، لوسی کرک‌وود، مهدی نوری و نازنین دیهیمی، نشر ماهی، ۱۵۰۰۰ تومان

چیمریکا نمایش‌نامه‌ی بسیار پرجنب‌وجوش و خواندنی‌ای است که داستانش بر اساس وقایع تاریخی میدان تیان‌آن‌من در سال ۱۹۸۹ و جنبش دانشجویی آن روزها در چین است. نمایشنامه با وقایع میدان تیان‌آن‌من آغاز می‌شود و سپس ۲۵ سال به جلو می‌آید؛ به سال ۲۰۱۲ و رقابت انتخاباتی اوباما و رامنی برای ریاست جمهوری امریکا.

 

 • در راه، جک کرواک، احسان نوروزی، نشر چشمه، ۳۰۰۰۰ تومان

رمان در راه، اثر جک کرواک، از آثار شاخص نسلی است که در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم سر بر آوردند و با نام نسل بیت شناخته می‌شوند. کرواک برای نوشتن این رمان از نثری فی‌البداهه استفاده کرده است. درونمایه‌ی در راه تجربه‌هایی است که نویسنده‌ی آن و دوستانش در سفرهایشان به سراسر امریکا به دست آورده بودند. این کتاب از جمله صد رمان برتر قرن بیستم به انتخاب مدرن‌لایبرری است.

 

 • فیه ما فیه، مولانا، به کوشش جعفر مدرس صادقی، نشر مرکز، ۱۹۸۰۰ تومان

فیه مافیه یا مقالات مجموعه تقریرات مولانا است که به دست پسرش،سلطان ولد، یا یکی از مریدانش، پس از وفات او تدوین شده است. اگر به خواندن متون کلاسیک فارسی علاقه‌مندید، اما آن‌ها را دشوار می‌یابید بد نیست با کتاب‌هایی که به کوشش جعفر مدرس صادقی در نشر مرکز منتشر شده تلاشی را آغاز کنید. این کتاب‌ها برای خوانندگان پیراسته و مرتب شده‌اند، نه پژوهشگران ادبیات و تاریخ و… جز فیه مافیه آثار دیگری نیز در این مجموعه منتشر شده.

 

 • خورشید همچنان می‌دمد، ارنست همینگوی، احمد کسایی‌پور، نشر هرمس، ۱۸۰۰۰ تومان

خورشید همچنان می‌دمد درباره‌ی چند مهاجر امریکایی و انگلیسی است که در پاریس زندگی می‌کنند و حالا برای دیدن مسابقات گاوبازی و جشن سان‌فرمین به پامپلونای اسپانیا می‌روند. ترجمه‌های کسایی‌پور از آثار همینگوی بسیار خواندنی از کار درآمده‌اند. تاکنون سه رمان همینگوی با ترجمه‌ی او در نشر هرمس منتشر شده؛ داشتن و نداشتن، آن‌سوی رودخانه زیر درختان و خورشید همچنان می‌دمد.

 

 • دوستی، تدوین و ترجمه‌ی مالک حسینی، نشر هرمس، ۵۰۰۰ تومان

مالک حسینی مقالات کتاب دوستی را اغلب از دایرة‌المعارف‌های معتبر فلسفی انتخاب کرده است. او معتقد است به رغم اهمیت زیاد دوستی در زندگی فردی و اجتماعی ما، آثار کمی دراین‌باره به زبان فارسی در دسترس است و سعی کرده در این کتاب کوچک مقالاتی را بگنجاند که رویکردهای متفاوتی به این مفهوم دارند. کتاب در چند بخش تنظیم شده است: دوستی از منظر دین و فرهنگ(غربی)٬ دوستی از منظر تاریخ فلسفه، دوستی از منظر فلسفه، دوستی از منظر اخلاق و دوستی از منظر روانشناسی.

 

 • در باب حکمت زندگی، آرتور شوپنهاور، محمد مبشری، نشر نیلوفر، ۱۷۰۰۰ تومان

شاید با توجه به نام نویسنده‌ی این کتاب فکر کنید که با اثر فلسفی دشوار و پیچیده‌ای مواجه هستید. درواقع این‌طور نیست، هرچند عمق اندیشه‌ی شوپنهاور در اینجا هم نمایان است. همان‌طور که مترجم کتاب در مقدمه‌اش گفته «شوپنهاور در سالمندی تجربیات و دانش خود را در باب سعادت با بیانی روشن و پرطنز در قالب اثر حاضر به خوانندگان عرضه کرده است.»

 

 • سه نفر در برف، اریش کستنر، سروش حبیبی، نشر نیلوفر، ۱۸۵۰۰ تومان

سه نفر در برف درباره‌ی میلیونر خوش‌قلبی است که از تملق اطرافیانش خسته شده، به‌همین‌دلیل با لباس مبدل و در قامت یک آس‌و‌پاس به هتل گران‌قیمتی می‌رود. البته ماجرا به این سادگی پیش نمی‌رود. کستنر در ایران نویسنده‌ی شناخته‌شده‌ای است. مدت‌ها بود که کمتر کتاب‌های او خوانده می‌شد، اما تازگی ترجمه‌های جدیدی از آثارش منتشر شده.

 

 • اکولوژی و محیط‌‌زیست خودمونی، نصرت‌الله صفائیان، نشر معین، ۱۴۰۰۰ تومان

این کتاب مجموعه یادداشت‌های دکتر صفائیان [استاد بوم‌شناسی دانشگاه مازندران] در طول یک عمر تدریس بوم‌شناسی است. احساس می‌کنم در کلاس درس هستم، اما نه کلاسی خسته‌کننده. استاد پرانرژی است و کلاس شاداب (از یادداشت کاوه فیض‌اللهی). این کتاب یک کتاب اکولوژی به زبان ساده است که خواندن آن عامه را درباره‌ی زندگی روی کره‌ی خاکی ما آگاه می‌کند و اکولوژیست‌های حرفه‌ای را به یاد ارکان دانش اکولوژی می‌اندازد. نویسنده در شش فصل تقریباً تمام نکات دانش اکولوژی را بیان می‌کند.

 

 • نه فرشته نه قدیس، ایوان کلیما، حشمت کامرانی، نشر نو، ۲۴۰۰۰ تومان

رمان درباره‌ی زن دندانپزشکی است که از همسر خود جدا شده و دختر نوجوانش را بزرگ می‌کند که اختلاف‌های عمیقی با او دارد. او در حالی‌که همسر سابقش به سرطان مبتلا شده، با پسری جوان‌تر از خودش آشنا شده است. در چنین حال و هوایی کلیما به داستان زندگی زن در چکسلواکی قبل و بعد از فروپاشی بلوک شرق نیز می‌پردازد. این کتاب کلیما رمانی اجتماعی با نگاهی تاریخی است و داستان جذابی هم دارد.

 

 • ساحل آرمانشهر(۳جلد)، تام استاپارد، نازنین دیهیمی و مهدی نوری، نشر ماهی، 3جلد جمعاً ۳۳۰۰۰ تومان

ساحل آرمانشهر، درام حماسی و دل‌انگیز تام استاپارد، داستان نسلی از رمانتیک‌ها و انقلابیون قرن نوزدهم است، رفقایی سودایی و اسیر چنگال استبداد تزار نیکالای اول. شخصیت‌های ساحل آرمانشهر برخی از پرآوازه‌ترین چهره‌های تاریخ ادبیات و اندیشه‌اند، کسانی چون باکونین، تورگنیف، بلینسکی، هرتسن و مارکس. این نمایشنامه سه‌گانه‌ای است که در سه جلد منتشر شده: سفر، کشتی‌شکستگان، نجات.

 

 • افسانه‌ی پدران ما، سورژ شالاندن، مرتضی کلانتریان، نشر آگاه، ۱۰۰۰۰ تومان

رمان افسانه‌ی پدران ما به سرگذشت نسلی می‌پردازد که در جنگ جهانی دوم، در نهضت مقاومت فرانسه، فداکارانه جنگید. در بخشی از معرفی این کتاب در مجله‌ی شهر کتاب این‌طور آمده: «ماجرای این رمان ماجرای کسانی است که در بسیاری از جنبش‌ها و انقلاب‌ها و جنگ‌ها بار اصلی را به دوش داشتند، اما در کمال فروتنی سهمی طلب نکردند و دست به جلوه‌فروشی نزدند. و البته ماجرای کسانی که هنگام خطر در سرپناهی امن جا خوش کردند، اما با رسیدن روز پیروزی در لباسی دیگر به میدان آمدند و بی‌هیچگونه شرمی دروغ گفتند و افتخاراتی را به خود منتسب کردند و بر سر خوان پیروزی نشستند.»

 

 • با نیروی عشق، اکبر نعمتی، نشر بدون، ۵۰۰۰ تومان

با نیروی عشق چندی پیش از درگذشت توران میرهادی منتشر شد. این کتاب زندگی‌نامه‌ی کوتاه توران میرهادی است. میرهادی از شخصیت‌های تأثیرگذار ادبیات و آموزش و پرورش کودکان در چند دهه اخیر ایران و از بنیانگذاران شورای کتاب کودک بود که در پاییز ۱۳۹۵ درگذشت.

 

 • سینما به روایت هیچکاک، فرانسوا تروفو، پرویز دوایی، نشر سروش، ۱۴۰۰۰ تومان

گفت‌وگوی فرانسوا تروفو با آلفرد هیچکاک از جمله گفت‌وگوهای کلاسیک و خواندنی سینمایی است. در این گفت‌وگو هیچکاک توضیحات جالبی درباره‌ی فیلم‌هایش ارائه می‌دهد و مهم‌تر آن که از نگاهش به سینما می‌گوید. تروفو هم با سؤالات و نظراتش نقشی بیش از یک مصاحبه‌گر دارد. پرویز دوایی این کتاب را سال‌ها پیش ترجمه کرده و هنوز هم ترجمه‌ی او از این کتاب خواندنی است.

 

 • شگفتی، آر. جی. پالاسیو، پروین علی‌پور، نشر افق، ۱۷۰۰۰ تومان

شگفتی رمانی است برای نوجوانان. این کتاب داستان آگوست، پسری ده‌ساله، است که ظاهر و چهره‌ای غیرعادی دارد و به‌همین‌دلیل همسالانش از او فراری هستند. او برای مشکلش تا حالا ۲۷ بار جراحی شده و هنوز به مدرسه نرفته و در خانه درس خوانده است، اما خانواده‌اش تصمیم گرفته‌اند که او را به مدرسه بفرستند. آگوست از نظر فکری و احساسی کاملاً مثل دیگران است و دوست دارد با او عادی رفتار شود؛ نه بی‌توجهی را دوست دارد و نه توجه بیش از حد. این رمان در ۲۰۱۳ در فهرست کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز بوده است. در ایران هم، با پنج نشان، در فهرست لاک‌پشت پرنده قرار گرفته است.

 

 • سرگذشت آقای زومر، پاتریک زوسکینت، احمد کسایی‌پور، نشر هرمس، ۶۰۰۰ تومان

سرگذشت آقای زومر هم برای نوجوانان خواندنی است، هم برای بزرگسالان. کتاب اثر پاتریک زوسکینت، نویسنده‌ی رمان معروف عطر٬ است. سامپه، تصویرگر معروف فرانسوی، هم طرح‌هایی با آبرنگ برای آن کشیده است که نشر هرمس به‌صورت رنگی چاپشان کرده. راوی داستان مردی است که در کودکی آقای زومر را می‌دیده؛ مردی که هیچکس حتی لحظه‌ای هم توقفش را ندیده بود، او مدام در حرکت بود.

 

 • لوراکس، دکتر زیوس، رضی هیرمندی، نشر افق، ۷۰۰۰ تومان

این کتاب داستانِ لوراکس (وکیل حیوانات و نگهبان درختان!) است. کتابی برای آشنایی کودکان با محیط‌زیست و محیط‌بانی.

 

 • آس و پاس در پاریس و لندن، جرج اورول، بهمن دارالشفایی، نشر ماهی، ۱۷۰۰۰ تومان

اولین کتاب اورول شرح حال خودنوشتی است از روزهایی که در دو شهر پاریس و لندن به تهی‌دستی و فقر گذراند، دورانی که در کنار آدم‌های فرودست جامعه زندگی می‌کرد. کتاب در دو بخش نوشته شده است: بخش اول درباره‌ی روزهایی است که اورول در پاریس روزگار می‌گذراند و در آشپزخانه‌ی یک رستوران کار می‌کرد و بخش دوم روایت روزهایی است که او در لندن و شهرهای حاشیه‌ای در قامت یک ولگرد و آس‌وپاس زندگی می‌کرد.

 

 • شبانه‌ها، کازوئو ایشی‌گورو، علی‌رضا کیوانی‌نژاد، نشر چشمه، ۲۰۰۰۰ تومان

شبانه‌ها مجموعه‌ی پنج داستان کوتاه به‌هم‌پیوسته است. عنوان فرعی کتاب به حال‌وهوا و محتوای آن اشاره دارد؛ «پنج داستانِ موسیقی و شب». ایشی‌گورو از کودکی شیفته‌ی موسیقی، به‌خصوص موسیقی جز، بود و شبانه‌ها تحت تأثیر این علاقه نوشته شده است. هر پنج داستان این مجموعه را راویانی روایت می‌کنند که نوازنده‌ی موسیقی هستند٬ اما نوازندگانی آماتور و نه‌چندان مشهور که تنها گاهی با ستاره‌های موسیقی برخورد می‌کنند. داستان‌های شبانه‌ها مملو از موسیقی و حسرت و عشق است.

 

 • خاطرات صددرصد واقعی یک سرخپوست پاره‌وقت، شرمن الکسی، رضی هیرمندی، نشر افق، ۱۴۵۰۰ تومان

خاطرات صددرصد واقعی یک سرخپوست پاره‌وقت رمانی طنزآمیز است درباره‌ی نوجوان سرخپوستی که در محدوده‌ی کوچک نژادش محبوس نمی‌ماند و جهان را انسانی‌تر از این‌ها می‌بیند.

 

 • معامله‌ی پرسود و داستان‌های دیگر، انتخاب و ترجمه‌ی مژده دقیقی، نشر نیلوفر، ۹۵۰۰ تومان

هیچ‌کدام از داستان‌های این مجموعه شباهتی به یکدیگر ندارند، ولی تمام آن‌ها آثاری خواندنی و اثرگذار هستند که مژده دقیقی، مترجم کتاب، از میان داستان‌های معروف‌ترین داستان‌نویسان جهان انتخاب کرده است. نام کتاب برگرفته از داستان «معامله‌ی پرسود» اثر پریمو لوی است. در این کتاب از کالوینو، مارکز، بولگاکوف، بوتزاتی و… داستان‌هایی وجود دارد.

 

 • ساخت و کار ذهن، کالین بلیک‌مور، محمدرضا باطنی، نشر فرهنگ معاصر، ۲۴۰۰۰ تومان

ساخت و کار ذهن کتابی است درباره‌ی ذهن و کارکرد مغز برای مخاطب عام و مجموعه سخنرانی‌های کالین بلیک‌مور در رادیو بی‌بی‌سی را در بر می‌گیرد. بلیک‌مور با شرح ماجراهای متعدد علمی توضیح می‌دهد که ذهن چیست و چگونه کار می‌کند. او برای شرح مفاهیم متعدد و نوع کارکرد مغز به حوزه‌های مختلفی مثل تاریخ و فلسفه و روانشناسی و هنر و زیست‌شناسی و… سرک می‌کشد. هر بخش از کتاب به یکی از حواس پنجگانه اختصاص دارد.

 

سر کلاس با کیارستمی زمانی آماده‌ی چاپ و انتشار شد که عباس کیارستمی در قید حیات بود و بر روند کار این کتاب نظارت داشت. پال کرونین، کارگردان جوان انگلیسی، این کتاب را بر اساس یادداشت‌هایش از کارگاه‌های فیلمسازی کیارستمی نوشته است.

 

 • هیاهوی زمان، جولین بارنز، سپاس ریوندی، نشر ماهی، ۱۵۰۰۰ تومان

تازه‌ترین اثر جولین بارنز درباره‌ی زندگی دمیتری شاستاکوویچ، آهنگساز بزرگ روس، است و به موقعیت هنرمند در عصر وحشت و استبداد می‌پردازد.

 

 • بیرون ذهن من، شارون ام دریپر، آنیتا یارمحمدی، نشر پیدایش، ۲۳۰۰۰ تومان

بیرون ذهن من رمان نوجوانان است. داستان درباره‌ی ملودی، دختر باهوشی مبتلا به بیماری فلج مغزی، است. قصه روایت تلاش ملودی برای كنار آمدن با بیماری‌اش و تلاش برای زندگی در كنار آدم‌های معمولی است. با اين حال داستان یک لایه‌ی متافوریک [استعاری] هم دارد. وضعیت ملودی وضعیت «نوجوانی» است، ناتوانی در برقراری ارتباط با دنیای بیرون، سوءتفاهم‌ها و البته تلاش برای ورود به دنیای بزرگسالی كه همزمان هیجان‌انگیز و پر از درد است. از مزایای كتاب ده سؤال پایانی كتاب است كه فكر كردن به آن‌ها به فهم عميق‌تر داستان کمک می‌کند.(معرفی از آتوسا افشین‌نوید)

 

 • ماه الماس، ویلکی کالینز، منوچهر بدیعی، نشر نیلوفر، ۴۵۰۰۰ تومان

داستان این رمان پلیسی درباره‌ی الماس گرانبهایی است که نزد هندیان شیء مقدسی به‌شمار می‌رود. افسری انگلیسی آن را دزدیده، با خود به انگلستان می‌برد و در همین حال چند هندی سال‌ها، به امید بازپس‌گرفتن آن، در انگلستان به این‌سو و آن‌سو می‌روند. چندین سال پس از ماجرای دزدیدن الماس خانواده‌ای در یک عمارت بزرگ به خوبی و خوشی کنار هم زندگی می‌کنند تا این که روزی پای ماه‌الماس به این عمارت باز می‌شود. اما طولی نمی‌کشد که الماس به‌طور مرموزی ربوده می‌شود. تی.اس.الیوت ماه الماس را  «نخستین و بزرگ‌ترین رمان پلیسی انگلیسی» دانسته است.

 

 • یادداشت‌های روزانه‌ی ایرلند، هاینریش بل، منوچهر فکری‌ارشاد، نشر توس، ۵۰۰۰ تومان

هاینریش بل حدود ۶۵ سال پیش، یعنی اوایل دهه‌ی ۵۰ میلادی، به ایرلند سفر کرد و چند ماه در آن‌جا ماند. برآیند این سفر مجموعه‌ای از یادداشت‌ها بود که با عنوان یادداشت‌های روزانه‌ی ایرلند منتشر شد. به گفته‌ی مترجم ایرانی این کتاب، محمود فکری ارشاد، این کتاب، از نظر نثر و زبان و قدرت نگارش هاینریش بل در مقام یک نویسنده و نیز نوع نگاه او به صبوری و سخت‌کوشی مردم ایرلند، لطیف‌ترین اثر ادبی او لقب گرفت (معرفی از وبسایت خوابگرد).

 

 • آلنده (روایت یک زندگی)، فرناندو آلگریا، محسن اشرفی، انتشارات اطلاعات، ۱۰۰۰۰ تومان

این کتاب زندگی‌نامه آلنده است و یکی از دوستان آلنده، که سال‌ها همراه او بوده، آن را نوشته است. نویسنده پروژه‌ی سیاسی آلنده را خیلی خوب تصویر می‌کند و با توجه به شباهت‌های عجیب سیاست در شیلی با ایران خواندنش واقعاً برای ما هم آموزنده است (معرفی از بهمن دارالشفایی).

 

 • شمشیر ایران (سرگذشت نادرشاه افشار)، مایکل اکس‌ورسی، حسن اسدی، نشر کتاب آمه، ۹۸۰۰ تومان

شمشیر ایران از جمله بهترین پژوهش‌هایی است که به دوره‌ی افشاریه و سرگذشت نادرشاه می‌پردازد. این کتاب اثر مایکل آکس‌ورسی است.

 

 • زمین سوخته، احمد محمود، نشر معین، ۱۵۰۰۰ تومان

زمین سوخته اولین رمان درباره‌ی ‌جنگ عراق است؛ اثری از احمد محمود که قبلاً با رمان همسایه‌ها نامی برای خود دست‌و‌پا کرده بود. محمود اهل جنوب بود، اما در روزهای آغازین جنگ در تهران زندگی می‌کرد. هنوز صدای توپ و تفنگ به تهران نرسیده بود که برادرش در خوزستان به شهادت رسید. او بلافاصله به اهواز و سوسنگرد و هویزه رفت و درد مردم آن دیار را در آن روزها دید و حس کرد و از بی‌تفاوتی مناطق دور از جنگ نسبت به این مصیبت در جنوب ایران دلش به درد آمد.

 

 • معماری و آبادانی بیابان، الیزابت بیزلی و مايكل هارورسن، مهدی گلچین‌عارفی و نگار صبوری، نشر روزنه، ۱۳۰۰۰ تومان

معماری و آبادانی بيابان شامل مقالات الیزابت بیزلی و مايكل هارورسن، پژوهشگران مؤسسه‌ی تحقیقات فارسی بريتانيا، است. این دو پژوهشگر مقالات را در خلال سفرهایشان به ایران بین سال‌های ١٣٤٠ تا ١٣٥٦ نوشته‌اند. اين کتاب درباره‌ی بناهای مناطق کویری ايران، مانند قنات و بادگير و آب انبار و يخدان و… است و نشان می‌دهد که چگونه مردم این سرزمین طی قرن‌ها خود را با شرایط آب و هوایی سخت سرزمینشان وفق داده‌اند.

 

 • دفاع لوژین، ولادیمیر نابوکوف، رضا رضایی، نشر کارنامه، ۲۵۰۰۰ تومان

این رمان اثر نمونه‌ای است از آنچه به‌اصطلاح فلسفه‌ی یأس‌آمیز نابوکوف شناخته شده است. قهرمان کتابْ شطرنج‌باز تراز اولی است که می‌تواند در زندگی دو شیوه‌ی متفاوت در پیش گیرد؛ یکی شیوه‌ی معماگونه‌ی جفت‌وجور کردن تکه‌های کوچک و بی‌شکلی از جهان و در نتیجه ساختن الگویی از پیش مقدرشده و آن دیگری شیوه‌ی بازی شطرنج که نوعی سرگرمی مبتذل با فوت‌وفن‌ها و حیله‌های مبارزه‌ای محدود و بسته است (معرفی از آنتونی برجس).

 

 • جشن‌نامه‌ی ابوالحسن نجفی، به کوشش امید طبیب‌زاده، نشر نیلوفر، ۱۲۵۰۰ تومان

این کتاب بر خلاف اغلب جشن‌نامه‌ها می‌تواند توجه مخاطبانی جز مخاطبان متخصص را هم جلب کند، زیرا مطالب متنوعی را در خود جای داده؛ از داستان گرفته تا خاطره و مقاله‌های علمی در حوزه‌های زبانشناسی و وزن شعر. این تنوع البته برآمده از گستره‌ی فعالیت‌های نجفی است. همچنین مصاحبه‌ی بلندی که در آغاز کتاب آمده و تقریباً نیمی از کتاب را گرفته، بسیار آموزنده و خواندنی است. خلاصه در کتاب داستان‌ها و مطالبی از فوئنتس، دوراس، عبدالله کوثری، موراویا، رنه ولک، علی‌اشرف صادقی، فتح‌الله مجتبائی، بهمن فرمان‌آرا، منوچهر بدیعی، احمد سمیعی و… آمده.

 

 • قبله‌ی عالم، عباس امانت، حسن کامشاد، نشر کارنامه، ۴۶۰۰۰ تومان

«این کتاب درباره‌ی نهاد سلطنت در ایران نوین است. توجه آن بیشتر به زندگی و زمانه‌ی ناصرالدین‌شاه قاجار، به‌ویژه دوران اولیه‌ی زمامداری او از ۱۲۶۴ تا ۱۲۸۸ ه‌ق است. در بررسی خود کوشیده‌ام تا به یک پرسش اساسی پاسخ گویم: حکومت پادشاهی، که خود تکیه‌گاه نظم سیاسی کهنی بود، چگونه چالش‌های داخلی و بین‌المللی را در عصر جدید تاب آورد و خود را با آن‌ها وفق داد؟» (بخشی از مقدمه‌ی کتاب)