«در برابر استبداد» در نشر گمان منتشر می‌شود

ایلنا در برابر استبداد نوشتۀ تیموتی اسنایدر (استاد تاریخ دانشگاه یِیل و یکی از مشهورترین مورّخان زنده‌ی جهان) با ترجمۀ بابک واحدی به زودی منتشر خواهد…

ایلنا

dar-barabar-e-estebdad

در برابر استبداد نوشتۀ تیموتی اسنایدر (استاد تاریخ دانشگاه یِیل و یکی از مشهورترین مورّخان زنده‌ی جهان) با ترجمۀ بابک واحدی به زودی منتشر خواهد شد. این کتاب که تازه‌ترین اثر تیموتی اسنایدر است با طرح‌هایی از حسن کریم‌زاده در ۱۲۸صفحه در نشر گمان منتشر شده است.

تیموتی اسنایدر این کتاب را در واکنش به انتخاب ترامپ و بیم و هراس‌ها از تبدیل شدن دموکراسی امریکا به حکومتی استبدادی نوشته است. دربرابر استبداد پیش‌درآمدی است بر یک مطالعۀ وسیع‌تر دربارۀ ریشه‌های تاریخی معضلات و مشکلات امروز دموکراسی. در مقدمۀ این کتاب آمده است: «تاریخ قرن بیستم اروپا به ما می‌آموزد که چطور ممکن است جوامع درهم‌ بشکنند، دموکراسی‌ها سقوط کنند، اخلاقیات فروبپاشد، و مردمان عادی به‌یک‌باره خودشان را اسلحه‌به‌دست بالای سر گورهای دسته‌جمعی بیابند. درک دلایل به وجود آمدن این شرایط برای امروز ما بسیار مفید خواهد بود.»

اسنایدر با این مقدمه و با نگاه یک مورخ به بررسی مسائل امروز جامعۀ امریکا و غرب پرداخته است و از این منظر بیست درس از دل تاریخ قرن بیستم و سازوکار حاکمان جبّار فاشیست، نازیست و کمونیست بیرون کشیده است تا به کمک آن‌ها درک وضعیت امروز غرب را آسان‌تر سازد. درس‌هایی مثل «در اطاعت پیش‌دستی نکنید»، یا در دنیای مرگ حقیقت «حقیقت را باور داشته باشید»، یا حتی چند دقیقه‌ای در روز اینترنت را کنار بگذارید و به جایش کتاب بخوانید.

اسنایدر معتقد است که مردم امروز امریکا و غرب باهوش‌تر از اروپایی‌هایی نیستند که در قرن بیستم در دام فاشیسم و نازیسم و کمونیسم گرفتار شدند و مردم امروز هیچ کجای جهان مصون از تکرار اشتباهات گذشته نیستند. ولی ما مردم امروز جهان این فرصت و موهبت را داریم که می‌توانیم در احوال گذشتگان مطالعه کنیم و از اشتباهات آن‌ها درس بگیریم. درس‌هایی مثل بیست درس این کتاب که می‌شود در مدتی کوتاه آن‌ها را خواند و در هر برهه‌ای از زندگی پس ذهن داشت‌شان.

اسنایدر پیش از این کتاب با کتاب سرزمین خونین خود جوایز زیادی مثل جایزۀ اندیشۀ سیاسی هانا آرنت، جایزۀ نگاه اروپایی لایبزیک، جایزۀ علوم انسانی امرسون و جایزۀ ادبی آکادمی هنر و ادبیات امریکا را برده بود و کتاب‌هایش تاکنون به بیش از ۳۰ زبان دنیا ترجمه شده‌اند. این کتاب او هم در مدتی کوتاه به کتابی پرفروش و جنجالی تبدیل شده است و سوتلانا الکسیویچ، برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات، درباره‌اش گفته است: «ما داریم به سرعت به سمت فاشیسم گام برمی‌داریم. این نویسندۀ امریکایی جای هیچ توهم و خواب‌ و خیال برایمان باقی نگذاشته.»

نشر گمان این کتاب را با طرح‌هایی از حسن کریم‌زاده، نمایه‌ی اشخاص و آثار و مقدمه‌ای کوتاه از مترجم در ۱۲۸ صفحه، و با طرحی از بهرام داوری بر روی جلد کتاب منتشر خواهد کرد. به گفتۀ بابک واحدی، تیموتی اسنایدر از پیش از شروع ترجمۀ کتاب تا زمان انتشار آن در جریان همۀ مراحل کار ترجمه و آماده‌سازی کتاب بوده است و نشر گمان با اجازۀ انحصاری نویسنده این کتاب را منتشر می‌کند.