خبر

سفرنامۀ کازانتزاکیس به چین و ژاپن منتشر شد

بدون دیدگاه
کتاب «چین و ژاپن»

کتاب چین و ژاپن، سفرنامۀ نیکوس کازانتزاکیس به خاور دور، منتشر شد. این کتاب را محمد دهقانی حدود سی سال پیش ترجمه کرده بود و نشر آتیه اولین بار در سال ۱۳۷۹ منتشر کرده بود. چاپ تازۀ این کتاب را بعد از سال‌ها نشر نی منتشر کرده است.

متن زیر برگرفته از مقدمۀ مفصل مترجم انگلیسی است، با اندکی تغییر و تلخیص:

«سفرنامه‌های کازانتزاکیس سهمی بزگ در گسترش ادبیات نوین داشته است. او در سفرنامه روشی جدید بنا نهاد، که ضمن حکایت ادبی سفر، همه‌چیز را، از توصیف مناظر گرفته تا مقاله‌ای فلسفی دربارۀ اندیشه‌مندان بزرگ یک سرزمین، بیان می‌کند. سفرنامه‌های کازانتزاکیس از صمیمیت او تراویده است- کوشش او برای فهم مردمی که با آن‌ها برخورد می‌کرد و سعی در یافتن ریشه و گسترۀ الگوهای رفتار و روش زندگیشان از طریق دنبال کردن تاریخشان تا آن‌جا که دانش او اجازه می‌داد. در سفرهایش، همچنین می‌کوشید تا آن رشتۀ نادیدنی را بیابد که بشریت را صرف‌نظر از ملیت، دولت، دین و تمدن با هم پیوند می‌داد.

مقبول‌ترین سفرنامه‌های او در یونان مسافرت- ژاپن، چین بوده است، که نخستین‌بار در ۱۹۳۸ منتشر شد و شامل دریافت‌های اوست از خاور دور در ۱۹۳۵ (۲۲ فوریه- ۶ مه). برخی توصیفات زیبای این کتاب با اندک تغییری به باغ صخره‌ها منتقل شد، رمانی به فرانسه، که در ۱۹۳۷ نوشت. در چاپ چهارم چین و ژاپن در ۱۹۵۸، بخش دومی به کتاب اضافه شد شامل آخرین نوشته‌های کازانتزاکیس، یادداشت‌هایش دربارۀ کتابی که قصد داشت تحت عنوان بیست سال بعد دربارۀ چین بنویسد. این یادداشت‌ها مفصلاً توسط همسرش حاشیه‌نویسی شده که او را در این سفر همراهی کرد و تمام اطلاعات زمینه‌ای دربارۀ این آخرین سفر او به خاور دور در ۱۹۵۷ به ما داد. چاپ جدیدی از این کتاب در ۱۹۶۲ در آتن بیرون آمد.

چین و ژاپن را نشر نی، در ۳۸۴ صفحه در قطع رقعی، با جلد گالینگور و با قیمت ۳۸۰۰۰ تومان، منتشر کرده است.

دیدگاه

avatar