نشر ماهی «اعترافات یک قاتل» را منتشر می‌کند

نشر ماهی به زودی در مجموعۀ ادبیات خود دو رمان منتشر می‌کند؛ اعترافات یک قاتل (از یوزف روت) و ماه پنهان است (از جان استاین‌بک)….

نشر ماهی به زودی در مجموعۀ ادبیات خود دو رمان منتشر می‌کند؛ اعترافات یک قاتل (از یوزف روت) و ماه پنهان است (از جان استاین‌بک).

اعترافات یک قاتل، اثری است از نویسندۀ آلمانی‌زبان، یوزف روت. روت که پیش‌تر با رمان مارش رادتسکی به فارسی‌زبانان معرفی شده بود، اعترافات یک قاتل را در ایام مهاجرت در پاریس نوشت. راوی داستان مردی میانسال و پسر نامشروع شاهزاده‌ای روسی است که قبلاً خبرچین و جاسوس پلیس مخفی روسیه تزاری بوده است. او شبی از شب‌های دهه ۱۹۳۰ در کافه‌ای در پاریس سرگذشت خود را برای چند تن از مشتریان تعریف می‌کند. این سرگذشت چنان پرماجراست که شنوندگان خود را مسحور می‌کند و مفهوم زمان و مکان ضمن نقل آن رنگ می‌بازد. یوزف روت در این رمان نیز مانند بسیاری از آثارش به سرگذشت انسان‌هایی می‌پردازد که همواره در جست‌وجوی هویت خویشند و دانسته و ندانسته عدالتی را می‌جویند که وجود ندارد. این رمان را علی اسدیان از آلمانی ترجمه کرده است.

یوزف روت نویسندۀ آلمانی‌زبان است که در ۱۸۹۴ در گالیسی به دنیا آمد. اگرچه گالیسی امروز بخشی از اوکراین و جنوب لهستان است، در قرن هجدهم این سرزمین بخشی از امپراتوری بزرگ اتریش بود و با عنوان کرونلند شهرت داشت. جوانی روت با در گرفتن جنگ جهانی اول مصادف شد و او ناگزیر به سربازی فراخوانده شد. به همین دلیل در همۀ عمر سرسختانه با جنگ مخالفت می‌کرد. روت پس از جنگ به برلین رفت و به نویسندگی و روزنامه‌نگاری پرداخت. اما با به قدرت رسیدن هیتلر کتاب‌هایش ممنوع و خودش هم تبعید شد. روت همانند بسیاری از نویسندگان در تبعید با فقر و تنگدستی زندگی کرد و در بیمارستانی در پاریس درگذشت، ولی آثارش به روشنی نشان می دهد که او نویسنده ای بسیار متعهد و ضد جنگ بود و در نوشته هایش آغاز جنگ جهانی دوم و پیامدهای ناگوار آن را پیش بینی کرده بود.

نشر ماهی رمان ماه پنهان است از جان استاین‌بک را در مجموعه کتاب‌های جیبی خود در دست انتشار دارد. ماه پنهان است داستانی است دربارۀ مقاومت مردم شهری که به اشغال ارتشی اشغالگر درآمده. این کتاب در سال ۱۹۴۲ و در میانۀ جنگ جهانی دوم نوشته و منتشر شد و با آنکه در آن اسمی از کشورهای اشغالگر و تحت اشغال برده نمی‌شود اما روشن است که منظور استان‌بک حملۀ آلمان نازی به اروپا بوده است. این رمان را سال‌ها پیش پرویز داریوش اولین بار ترجمه کرده بود.