محمود صادقی: روی لایحۀ کپی‌رایت کار می‌کنم

اندیشه پویا در شمارۀ نوروزی مجلۀ اندیشه پویا (شمارۀ 49، ویژۀ نوروز 1397) مریم شبانی در بخش «یک فنجان اسپرسو» با محمود صادقی، نمایندۀ مجلس،…

محمود صادقی

اندیشه پویا

در شمارۀ نوروزی مجلۀ اندیشه پویا (شمارۀ 49، ویژۀ نوروز 1397) مریم شبانی در بخش «یک فنجان اسپرسو» با محمود صادقی، نمایندۀ مجلس، گفت‌وگو کرده است. صادقی در بخش کوتاهی از این گفت‌وگو دربارۀ قانون کپی‌رایت صحبت می‌کند و می‌گوید که مشغول کار روی لایحۀ آن است. او مخالفت مجید انصاری، معاون حسن روحانی، را مهم‌ترین عامل پیش نرفتن این لایحه در دولت قبل می‌داند. این بخش را با تغییرات جزئی در سؤالات خانم شبانی (تمام بخش‌های داخل گیومه صحبت‌های صادقی است) در زیر می‌خوانید:

 

«بعضی از کارهایی که من توی مجلس می‌کنم بازتاب رسانه‌ای ندارد. من روی چندین قانون کار کردم و تصویب شده است. الان هم دو- سه لایحه دست من هست و روی آن‌ها کار تخصصی خودم را می‌کنم. [مثلاً] در مجلس روی قانون کپی‌رایت کار می‌کنم.» گفتم هنوز هم تصویب کپی‌رایت در کشور ما مخالف دارد؟ گفت که دارد: «مخالفت‌ها عمدتاً روی توسعۀ قلمرو و الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی است. اختلاف نظرهایی وجود دارد که حل نشده است. یکی از قسمت‌های مهم لایحه امکان توسعۀ قلمرو به آثار خارجی‌ها است. پیش‌نویس‌های این لایحه را از سال 1383 و در دورۀ آقای خاتمی نوشتیم، ولی فراز و نشیب داشته و بحث توسعۀ قلمرو در آن کم‌رنگ شده است. دوباره هم تا الان زمینه‌های پیوستن به دو کنواسیون مهم برن و رم فراهم شد، اما ماجرا در دولت آقای روحانی به محاق رفته. خیلی ساده. علتش آقای مجید انصاری است که اعتقادی به کپی‌رایت ندارد. ایشان معاون حقوقی رییس‌جمهور است و مانع شده. ایشان می‌گوید اگر به کنواسیون‌های بین‌المللی بپیوندیم ماجرا شبیه انرژی هسته‌ای می‌شود و مدام ما را مانیتور می‌کنند و حساسیت ایجاد می‌شود. در حالی که مسئلۀ کپی‌رایت در حوزۀ حقوق خصوصی است. کسی که حقش نقض شده باید به دادگاه‌های ما شکایت کند. البته ایشان از نظر فقهی هم با کپی‌رایت مشکل دارد که به نظر من تلقی درستی از موضوع ندارند. می‌دانید که امام در تحریرالوسیله به‌لحاظ فقهی دربارۀ کپی‌رایت نظر مخالف داده‌اند.» با تعجب گفتم یعنی آقای انصاری یک‌تنه مانع بحث دربارۀ پیوستن ایران به کنوانسیون‌های مالکیت فکری شده‌اند؟ پاسخ داد «اولِ دولت آقای روحانی ایشان چون معاون حقوقی بود اتوریته داشت و توانست معاون شود، اما الان که معاون حقوقی تغییر کرده، کار دارد دنبال می‌شود. از وزیر ارشاد هم پرسیده‌ام که گفته‌اند مشغول پیگیری ماجرا هستند.» پرسیدم چند کشور هستند که هنوز به کنوانسیون‌های کپی‌رایت نپیوسته‌اند؟ جوابم را داد که «نقشه دارد و اگر نقشه را نگاه کنید فقط سه- چهار کشور قابل توجه هستند که عضو نیستند. برای همین قصد من این است که در مجلس این لایحه را به نتیجه برسانم. لایحه را دارم ویرایش می‌کنم. نظرات استادان انجمن مالکیت فکر را هم گرفته‌ام. با خودم عهد کرده‌ام که تلاش کنم به کنوانسیون‌های رم و برن بپیوندیم.»