فهرست پیشنهادهای «کاغذ» برای نوجوانان

ما در وبسایت «کاغذ» در آستانۀ نوروز 1397 فهرستی از کتاب‌های پیشنهادی برای نوجوانان تنظیم کرده‌‌ایم

 

1- رؤیا

بعضی از ما رؤیاهای بزرگ و کوچک زیادی در سر داریم. روزهای پرشور آن‌ها را دنبال می‌کنیم و گاهی هم حوصلۀ هیچ‌کدامشان را نداریم. بعضی‌ از ما هم نسخۀ پیچیده‌شده‌ای برای رؤیا نداریم و کلافه‌ایم از دست همۀ بزرگ‌ترهایی که مدام می‌پرسند «آرزوت چیه» و جواب‌های روشن و آشنا می‌خواهند. تصور کنید یک روز تعطیل عید، بعد از اینکه مهمانی رفتن‌ها و میزبانی کردن‌ها تمام شدند، گوشه‌ای دراز کشیده‌اید و پاهایتان را انداخته‌اید روی هم. انگار دقیقه‌ها کش می‌آیند و مغزتان خالی خالی شده است؛ اینجاست که یک رؤیای کوچک آرام آرام در سرتان رژه می‌رود. فقط هم شما از آن خبردار می‌شوید. فقط شما هستید که می‌دانید یک رؤیا سراغتان آمده است. حالا با آن چه می‌کنید؟ دورش می‌اندازید یا دنبالش می‌کنید؟ پنهانش می‌کنید یا آن را با دیگران شریک می‌شوید؟ اصلاً حوصله‌اش را دارید؟ این کتاب‌ها را پیشنهاد می‌کنیم برای نیمروز تعطیلی که رؤیایی در سرتان رژه می‌رود:

 

  • داستان بی‌پایان، میکائیل انده، شیرین بنی‌احمدی، نشر چشمه، 40000 تومان

برای شما هم پیش آمده که هیچ رؤیایی در سر نداشته باشید یا احساس کنید رؤیاهایتان یک‌به‌یک پا پس می‌کشند؟ باستیان بالتازار بوکس و آتریو راه ورود به سرزمین رؤیاها را پیدا کرده‌اند.

 

  • بخشنده، لوئیس لوری، کیوان عبیدی آشتیانی، نشر چشمه، 18000 تومان

یوناس در یک دنیای کامل زندگی می‌کند؛ جایی که لازم نیست آدم نگران شغل آینده‌اش بشود یا مدام در این فکر باشد که چه درسی بخواند و کجا و چطور زندگی کند. اینجا هیج رنج و اندوهی هم وجود ندارد. یک دنیای کامل خیلی خواستنی است، نه؟

 

  • ماهی سیاه کوچولو، صمد بهرنگی، تصویرگری فرشید مثقالی، نشر نظر، 12500 تومان

گاهی وقت‌ها رؤیاها دور و دست‌نیافتنی به نظر می‌رسند. راه رسیدن به آن‌ها انقدر پیچ‌و‌تاب می‌خورد که حوصله نکنیم قدم‌‌های اول را برداریم. شاید هم ما را از رفتن به سمت آن‌ها منع کنند یا فقط از خطرهای راه برایمان بگویند. ماهی سیاه کوچولو می‌رود دنبال رؤیایش.

 

  • روشنگران تاریکی‌، جبار باغچه‌بان و صفیه میربابایی، مؤسسۀ پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، 29500 تومان

آقای باغچه‌بان یک مبارز واقعی است. در این کتاب به همراه همسرش از مسیری می‌گویند که برای رسیدن به رؤیاهاشان گذراندند.

 

 

2- دنیای دیگران

شاید شما هم مثل من معلمی باشید با ۱۱۰ شاگرد متفاوت که تفاوت‌هایشان شگفت‌زده‌تان کرده است. بعد شاید همین ویژگی‌های منحصر‌به‌فردِ بچه‌ها شما را به دقت کردن به تفاوت‌های همۀ آدم‌ها و پذیرفتن تفاوت‌ها سوق داده باشد. شاید هم نه؛ شاید شما کودکی هستید که توی قالب‌های از پیش ساختۀ جهان جا نمی‌شوید، احساس می‌کنید متفاوت و تنها هستید و جامعه طردتان کرده است. شاید هم شما همان کسی باشید که دیگران را همرنگ یکدیگر می‌خواهید و از آنانی که متفاوت‌اند دوری می‌کنید. شاید هم هیچ‌کدام از این آدم‌ها نباشید، اما خوشتان بیاید که دربارۀ آدم‌ها بدانید و دوست داشته باشید دربارۀ دنیاهای دیگری که نمی‌توانید زندگی‌اش کنید، بخوانید.
برای مواجهه با تفاوت‌های انسان‌ها و درکشان این‌ کتاب‌ها را پیشنهاد می‌کنیم. کتاب‌هایی با شخصیت‌هایی خاص، اما ملموس که باعث می‌شوند هم دیگران را بیشتر بشناسیم و هم خودمان را.

 

  • زباله، اندی مولیگان، مائده گلچین عارفی، نشر ویدا، 12000 تومان

رافائل، گاردو و رت سه پسربچۀ آشغال‌جمع‌کن اند. کسانی که دیده نمی‌شوند و انگار قرار است تا ابد در میان زباله‌ها تنها باشند. آن‌ها هر روز در زباله‌دانی بزرگ شهر دنبال زباله‌های ارزشمند می‌گردند تا روزی که زباله‌ای واقعاً ارزشمند می‌یابند و به‌ناگهان وجودشان اهمیت پیدا می‌کند و دیده می‌شوند، اما آن‌ها زرنگ‌تر از آنی هستند که زود تسلیم شوند.

 

  • ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر، لوئیس سکر، پروین علی‌پور، نشر افق، 16000 تومان

انگار همۀ مدرسه سر یک چیز تفاهم دارند: نفرت از برادلی چاکرز. نفرتی عمومی که حتا گریبان معلم‌ها را هم گرفته. همه چیز علیه برادلی است و او هم کاملاً در قالب پسر هیولایی مدرسه فرو رفته تا اینکه شاگردی جدید و مشاوری جوان وارد مدرسه می‌شوند.

 

  • مرغ مقلد، کاترین ارسکین، کیوان عبیدی آشتیانی، نشر افق، 12500 تومان

کیتلین بیماری آسپرگر دارد و در برقراری ارتباط با آدم‌ها مشکل دارد. زندگی کیتلین روزمرگی ندارد، هر روز و هر لحظه تلاشی است برای فهم انسان‌های دیگر. اما این تمام مسئلۀ کیتلین نیست. او حالا باید با مرگ وحشتناک برادرش هم کنار بیاید و راهی برای پایان دادن به دردها پیدا کند.

 

  • زیر نور ماه شیشه‌ای، ژاکلین وودسون، کیوان عبیدی آشتیانی، نشر افق، 7500 تومان

لورل باید با غم از دست دادن مادر، مادربزرگ و خانه‌شان کنار بیاید. همه انتظار دارند درست عمل کند. انتظار دارند رو به جلو برود، اما او نمی‌تواند گذشته را فراموش کند. نمی‌تواند زندگی فعلی‌اش را با زندگی قبلی مقایسه نکند. شانه‌های لورل برای کشیدن بار این زندگی زیادی نحیف است. تا اینکه ماه پیدا می‌شود، ماده‌ای سفیدرنگ که فراموشی و پناه است.

 

  • اعجوبه، آر. جی. پالاچیو، فرح بهبهانی، نشر پیدایش، 29000 تومان

آگوست زشت است، به قول خودش زشت‌تر از آنچه می‌توانید تصور کنید. و دنیا هنوز انقدر جای خوبی نشده که بتوانیم چهره‌ای متفاوت (به نظر همه زشت و کریه) داشته باشیم و دیگران ما را بپذیرند و دوستمان داشته باشند. حالا در یازده سالگی آگوست باید به مدرسه برود و زمان مواجهه رسیده است؛ زمانی برای مواجهۀ آگوست با دنیای بیرون و دنیای بیرون با آگوست.