نایپل برندۀ نوبل ادبیات در 85 سالگی درگذشت

و س نایپل، نویسندۀ بریتانیایی برندۀ نوبل، در 85سالگی در منزلش در لندن درگذشت. ویدیادار سوراجپراساد نایپل زادۀ ترینیداد بود و طی پنج دهه بیش…

وی اس نایپل

و س نایپل، نویسندۀ بریتانیایی برندۀ نوبل، در 85سالگی در منزلش در لندن درگذشت.

ویدیادار سوراجپراساد نایپل زادۀ ترینیداد بود و طی پنج دهه بیش از سی کتاب منتشر کرد. آثار او بسیار متنوع است؛ از رمان‌های طنز گرفته تا سفرنامه و زندگی‌نامه. بسیاری از منتقدان رمان خانه‌ای برای آقای بیسواس را که نایپل در سال 1961 نوشت، مهم‌ترین اثر او می‌شمارند. او این رمان را بر اساس زندگی پدرش، سیپرساد، که گزارشگر روزنامۀ گاردین ترینیداد بود، نوشت. این رمان به ترجمۀ مهدی غبرایی به فارسی نیز منتشر شده است.

نایپل در شهر کوچک چاگواناس در ترینیداد زاده شد. شش‌ساله بود که با خانواده‌اش به پایتخت ترینیداد، پورت آو اسپین، نقل مکان کرد. بعدها بر اساس این اتفاق اولین رمانش را با نام خیابان میگل نوشت که در 1959 منتشر شد.

او در 1948 برندۀ بورسیه‌ای دولتی شد و برای تحصیل زبان انگلیسی به آکسفرد رفت. نایپل در آکسفرد با پاتریشیا هیل آشنا شد و در 1955 با او ازدواج کرد.

او در تمام دوران حرفه‌ای خود صریح‌اللهجه بود، به‌خصوص در نقد تونی بلر و همچنین رمان مشهور ای. ام. فورستر با نام گذری به هند.

در میان مؤمنان (1981) و فراسوی ایمان (1998) از جمله آثار مشهور او است که در آن‌ها به بنیادگرایی اسلامی می‌پردازد.

نایپل در سال 2001 برندۀ جایزۀ نوبل شد. آکادمی سوئد اعلام کرد که جایزۀ نوبل به دلیل «داشتنِ چشم‌اندازی پیوسته در روایت و موشکافی بدون نقص در آثارش که خواننده را به درک ملت‌های سرکوب شده در تاریخ سوق می‌دهد» به نایپل اعطا شده است.

او دو بار به ایران سفر کرد؛ یک بار در سال 1358، پس از انقلاب و بار دیگر در اردیبهشت 1376. بهرنگ رجبی چند سال پیش گزارش‌های او از سفرش به ایران را ترجمه و در سایت تاریخ ایرانی منتشر کرده است.

 

منبع اصلی خبر: گاردین